Bildiri Gönderim Kuralları

 • Bildirilerin akademi web sitesi www.guzakademisi.com üzerinden online gönderilmesi tek geçerli bildiri gönderim şeklidir. Sistemden bağımsız olarak e-mail ve posta yoluyla gönderilen bildiriler kabul edilmeyecektir.
 • Kongrede sunulacak bildiriler deneysel çalışma, klinik çalışma ve özgün olgu sunumları şeklinde, bilimsel gelişmeye katkıda bulunabilecek özellikte olmalı ve sonuç mesajı vermelidir.
 • Özetler online bildiri özet sistemi ile toplanacaktır.
 • İnternet üzerinden gönderilen özetler aynı şekilde basılacağı için yazım hatalarına dikkat edilmesi gerekir. Tüm yazım hatalarından yazarlar sorumludur.

Yazım Kuralları

 1. Bildiri metni karaktersayısı 4000’den fazla olmamalıdır.
 2. Bildirinin Times New Roman fontundan, 12 punto ile yazılması gerekmektedir.
 3. Bildiriler yazarların ad, soyad ve kurumlarını içermelidir. Yazar isimlerinde akademik unvan kullanılmamalıdır. İsimler sadece ilk harf büyük olacak şekilde küçük harfle yazılmalıdır.
 4. Başlık çalışmanın içeriğini açıklar tarzda olmalıdır. Bildiri özeti başlığında pH ya da NaCl gibi küçük harfli kelimelerin özel bir anlam ifade ettiği kelimeler dışındaki tüm sözcüklerin ilk harfi büyük yazılmalıdır. Başlık sonuna “nokta” konulmamalı ve konu başlığı seçilmiş olmalıdır. (Örneğin: “Bölgemizdeki KOAH Hastalarında Spirometre Değerleri” şeklinde)
 5. Bildiride çalışmanın amacı ve kullanılan yöntemler kısaca belirtilmeli, bulgular yeterli sayısal ayrıntıyla birlikte özetlenmeli ve sunulan bulgular çerçevesinde sonuç açıklanmalıdır.
 6. Bildiride iletişim kurulacak yazarın ismi uygun yere yazılmalıdır, kurum-adres-telefon-e mail bilgileri mutlaka yazılmalıdır.
 7. Bildiri içerisinde yer alan resim ve tablo sayısı en fazla 2 olmalıdır.
 8. Standart kısaltmalar kabul edilir. Özel kısaltma varsa, ilk kullanıldığı yerde ardından bir parantez açarak kısaltmanın tam açılımı yazılmalıdır.
 9. Poster bildirileri en 70 cm, boy 90 cmölçülerinde, 1 metreden okunacak şekilde (24–50 punto) hazırlanmalıdır.

Dikkat Edilecek Noktalar

 • Online bildiri modülünü ilk kez kullanacaksanız “Yeni Kullanıcı” linkini kullanarak sisteme kaydolunuz.
 • Kayıt işleminden sonra sayfadaki açıklamalar size yardımcı olacaktır. Verilen mesaj ve açıklamaları dikkatle okuyunuz.
 • İnternet üzerinden gönderilen özetler aynı şekilde basılacağı için yazım hatalarına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Özet gönderme işleminizden sonra e-posta adresinize gelecek onay mesajlarını saklayınız.
 • Bildirinizle ilgili tüm değerlendirme sürecini e-posta ve parolanızla sistem üzerinden takip edebilirsiniz.

Bildirilerin Değerlendirilmesi

Değerlendirme internet üzerinden araştırmacıların ad / soyad ve kurumları gizli tutularak, Bildiri Değerlendirme Komitesince yapılacaktır. Değerlendirme sonucu tüm bildiri sahiplerine sonuç yazısı olarak gönderilecektir. Bildirilerin, Poster ya da Sözel olarak tercihi belirtilmelidir. (Nihai olarak Bilimsel Danışma Kurulu bildirinin sunum şekline karar verir) Kabul edilen bildirilerin akademide yer alabilmesi için araştırmacılardan en az birinin kongre kayıt işleminin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Bildiri son başvuru tarihi: 25/10/2019
Bildiri sonuçlarının açıklanma tarihi: 31/10/2019

olarak düzenlenmiştir. Bildiri sistemindeki değişiklikler internet sitesi üzerinden ilan edilecektir.